O našom projekte

BezMlieka je projekt, ktorý vznikol v roku 2019 s cieľom pomôcť zorientovať mamičky, oteckov, deti ale aj bežných obyvateľov, že v spoločnosti sú aj ľudia, ktorí majú problém s prijímaním mlieka. Mlieko pre nás alergikov, môže znamenať v závislosti od každého organizmu rôzne komplikácie. Od výražok, cez nepríjemne kŕče v bruchu až po anafylaktický šok. Potravinové alergie nie sú sranda. Na Slovensku vedomosť o tejto alergii nie je široko známa, aj keď sa časom zlepšuje. Aj vďaka nášmu portálu aj bežní ľudia chápu problémy a vedia porozumieť rozdielom laktózovej intolerancie s alergiami na mlieko. 

Prečo nás podporiť

Vďaka nášmu projektu je možné:

Kto sme

Michael Šubák

Mám na starosti web

Moje skúsenosti na Slovensku sú poznačené pocitom frustrácie, keďže moje intolerancie ma nútia obmedzovať výber potravín a jedál v reštauráciách. Tento stav je ešte zhoršený vedomím, že mnohé z mojich potravinových intolerancií sú dôsledkom znečisteného životného prostredia, za ktoré nesie zodpovednosť štát.

Navštíviť reštauráciu na Slovensku a nájsť jedlo, ktoré môžem konzumovať, je často veľmi frustrujúce a obmedzujúce, najmä kvôli širokému používaniu mlieka a vajec v slovenskej kuchyni. Oproti tomu, krajiny ako Švédsko, Taliansko, Grécko a Cyprus sú príkladom väčšej akceptácie a prispôsobivosti voči potrebám ľudí s potravinovými intoleranciami a zdravotnými obmedzeniami v stravovaní. Napriek snahám ako je náš portál, ktorý pomáha identifikovať produkty bez mlieka a vajec, stále mi chýba väčšia dostupnosť a variabilita v potravinových možnostiach. Vnímam potrebu pre slovenský potravinársky priemysel a supermarkety, aby experimentovali s alternatívami ako hrach, quinoa, ľanové semienka, konopné semienka a chia namiesto sójových alternatív. Je dôležité zdôrazniť, že častá náhrada sójou pre alergikov na mlieko nie je vhodná kvôli skríženej intolerancii, a preto je potrebné hľadať iné riešenia. Moja budúcnosť na Slovensku sa javí ako neudržateľná, prevažne kvôli tomu, že ako osoba s potravinovými intoleranciami sa cítim opomínaná zo strany štátu. Hoci počet občanov s podobnými zdravotnými výzvami neustále rastie, zdá sa, že naše špecifické potreby a obmedzenia nie sú adekvátne zohľadňované v legislatíve ani v každodennom živote. Jasným príkladom je nedostatok zľavnených sadzieb DPH na rastlinné produkty, ktoré sú pre mnohých ľudí s intoleranciami nevyhnutné a zároveň finančne náročnejšie. Preto na Slovensku neostávam.

Zdenka Dziaková Kukanová

Mám na starosti Facebook a spolupráce

Zakúpte si našu aplikáciu

Zakúpte si našu aplikáciu za ceny kávy a podporte náš projekt.

Aplikácia Bez Mlieka

Ako nás podporiť

Bezmlieka.sk sa vďaka podpore od WebSupportu podarilo mať bezplatný hosting. Naše výdavky teda idú iba na doménu, propagáciu, reklamu a samozrejme náš čas. Ak ste spokojný s našou stránkou a chceli by ste ju finančne podporiť, môžete to urobiť priamo cez webovú stránku Patreonu.

Pomocou systému Patreon môžete ako naši podporovatelia každý mesiac alebo jednorazovo podporovať náš projekt finančne. 

Ako nás podporiť nefinančne

Podporovať nás nemusíte  len finančné. Ak ste s nami spokojný, môžete nám pomôcť nasledovne: