O našom projekte

BezMlieka je projekt, ktorý vznikol v roku 2019 s cieľom pomôcť zorientovať mamičky, oteckov, deti ale aj bežných obyvateľov, že v spoločnosti sú aj ľudia, ktorí majú problém s prijímaním mlieka. Mlieko pre nás alergikov, môže znamenať v závislosti od každého organizmu rôzne komplikácie. Od výražok, cez nepríjemne kŕče v bruchu až po anafylaktický šok. Potravinové alergie nie sú sranda. Na Slovensku vedomosť o tejto alergii nie je široko známa, aj keď sa časom zlepšuje. Aj vďaka nášmu portálu aj bežní ľudia chápu problémy a vedia porozumieť rozdielom laktózovej intolerancie s alergiami na mlieko. 

Prečo nás podporiť

Vďaka nášmu projektu je možné:

Kto sme

Mgr. Michael Šubák

Mám na starosti web

Moje skúsenosti na Slovensku sú poznačené pocitom frustrácie, keďže moje intolerancie ma nútia obmedzovať výber potravín a jedál v reštauráciách. Tento stav je ešte zhoršený vedomím, že mnohé z mojich potravinových intolerancií sú dôsledkom znečisteného životného prostredia, za ktoré nesie zodpovednosť štát.

Navštíviť reštauráciu na Slovensku a nájsť jedlo, ktoré môžem konzumovať, je často veľmi frustrujúce a obmedzujúce, najmä kvôli širokému používaniu mlieka a vajec v slovenskej kuchyni. Oproti tomu, krajiny ako Švédsko, Taliansko, Grécko a Cyprus sú príkladom väčšej akceptácie a prispôsobivosti voči potrebám ľudí s potravinovými intoleranciami a zdravotnými obmedzeniami v stravovaní. Napriek snahám ako je náš portál, ktorý pomáha identifikovať produkty bez mlieka a vajec, stále mi chýba väčšia dostupnosť a variabilita v potravinových možnostiach. Vnímam potrebu pre slovenský potravinársky priemysel a supermarkety, aby experimentovali s alternatívami ako hrach, quinoa, ľanové semienka, konopné semienka a chia namiesto sójových alternatív. Je dôležité zdôrazniť, že častá náhrada sójou pre alergikov na mlieko nie je vhodná kvôli skríženej intolerancii, a preto je potrebné hľadať iné riešenia. Moja budúcnosť na Slovensku sa javí ako neudržateľná, prevažne kvôli tomu, že ako osoba s potravinovými intoleranciami sa cítim opomínaná zo strany štátu. Hoci počet občanov s podobnými zdravotnými výzvami neustále rastie, zdá sa, že naše špecifické potreby a obmedzenia nie sú adekvátne zohľadňované v legislatíve ani v každodennom živote. Jasným príkladom je nedostatok zľavnených sadzieb DPH na rastlinné produkty, ktoré sú pre mnohých ľudí s intoleranciami nevyhnutné a zároveň finančne náročnejšie. Preto na Slovensku neostávam.

Zdenka Dziaková Kukanová

Mám na starosti Facebook a spolupráce

Zakúpte si našu aplikáciu

Zakúpte si našu aplikáciu za ceny kávy a podporte náš projekt.

Aplikácia Bez Mlieka

Ako nás podporiť nefinančne

Podporovať nás nemusíte  len finančné. Ak ste s nami spokojný, môžete nám pomôcť nasledovne: