Poznáte označenia výrobkov? Ktoré sú vhodné pri ABKM?

Produkty v obchodoch sú označované mnohými značkami. Viete, ale čo dané značky znamenajú? Sú vhodné pri bezmliečnej diéte? Prečítajte si prehľad označení, ktoré sú vhodné pre ľudí trpiacich ABKM. 

VEGAN

Produkty označované slovom vegan sú určené pre ľudí, ktorí nekonzumujú živočíšne produkty. Tieto produkty neobsahujú napr. mäso, vajcia ale čo je dôležité, neobsahujú ani mlieko a jeho zložky. Tieto produkty sú 100% bez mlieka a sú vhodné pri ABKM. 

DAIRY FREE

Doslovný preklad tohto označenia je “bez mlieka“. Ako už preklad naznačuje, produkty neobsahujú mlieko ani žiadne jeho zložky. Tieto produkty sú teda určené pre ľudí trpiacich ABKM


VEGETARIAN

Tieto produkty su určené pre ľudí, ktorí nekonzumujú mäso, ale konzumujú ostatné živočíšne produkty ako sú vajíčka a mlieko. Pri týchto produktoch je potrebné preštudovať si zloženie výrobku. To, že je výrobok označený ako vegetarian, znamená totiž, že môže ALE nemusí obsahovať mlieko. Každopádne kontrola zloženia je v tomto prípade namieste. 

Označenia pri výrobkoch
Označenia pri výrobkoch

NON DAIRY

Jedno z najviac mätúcich označení vôbec. Doslovný preklad totiž znamená “nemliečny”. To ale bohužiaľ neznamená, že sa v danom výrobku mlieko nenachádza. Toto označenie je veľmi špecifické a sú nim označené výrobky, ktoré neobsahujú mlieko, ale obsahujú jeho deriváty ako napríklad kazeín. Keďže kazeín je hlavnou zložkou mlieka a hlavný alergén pri alergii na bielkovinu kravského mlieka, týmto produktom je potrebné sa vyhýbať aj keď názov nás navádza k tomu, že je to výrobok bez mlieka. 

LACTOSE FREE

Ďalšie označenie, ktoré navádza, že produkt neobsahuje mlieko. Opak môže byť pravdou. Výrobky označené ako lactose free totižto neobsahujú len laktózu. Tá je pri ABKM nepodstatná pokiaľ Vám súčasne nebola diagnostikovaná intolerancia laktózy. Pri týchto výrobkoch teda ako aj pri non dairy výrobkoch, odporúčame kontrolu zloženia. 

Pridajte Komentár

📧 Každý mesiac nové produkty v emaily 📧

Chcete vedieť o nových produktoch bez mlieka pridaných na stránke?

Zadajte svoj email a získajte pravidelne informácie do schránky o nových produktoch.

E-book Ako žiť bez mlieka zadarmo