Alergia na kravskú bielkovinu má viacero nevýhod. Jednou z nich je aj nutnosť čítať dôsledne každé zloženie produktu v obchode. V niektorých produktoch ale naozaj nečakáme, že tam nájdeme mlieko. Pozrite sa na produkty, kde by ste to naozaj nečakali.
Ľudia, ktorí trpia alergiou na mliečnu bielkovinu už vedia, že musia pozerať každý jeden produkt. Dokonca aj keksíky, čokolády, paradajkové omáčky, čipsy, cereálie. Pridávame ale niekoľko potravín, ktoré by ste ale mali tiež vedieť a možno ani netušíte, že obsahujú mlieko či inú zložku, ktorá obsahuje mliečnu bielkovinu.
Ovocný čaj
Alergia na kravské mlieko predlžuje náš čas v obchode, nakoľko musíme čítať zloženia produktov. Niekedy ale už ani neveríte, že môžete v obchode nájsť aj čaj s arómou smotany. Bohužiaľ takýto čaj ponúka napr. Popradský čaj.
Našťastie, ak máte tento čaj radi a robí vám problém 0,05g smotany (tento údaj uviedla spoločnosť Popradsky), môžete skúsiť zložením lepší Mistral Lesná zmes, ktorý síce je drahší, no zároveň oveľa lepší a chuťou podobný.
Sirup
SunQuick je sirup, ktorému by ste sa zásadne mali vyhnúť, pokiaľ trpíte alergiou na mlieko. Po jeho konzumácií totiž môžete mať príznaky rovnaké ako keby ste jedli mlieko. V zložení ma totiž príchuť s obsahom mliečnej zložky.
Šunka a saláma
Čakali by ste mliečnu bielkovinu v šunke ? Bohužiaľ je to tak, v malom percente šuniek sa nachádza mliečna bielkovina. Pri pulte ale môžete požiadať o vytlačenie zloženia, aby ste si pred kúpou boli istý.
Párky a ďalšie mäsové výrobky
Je Vám zle po párkoch ? Pozrite sa, či náhodou neobsahujú mlieko.
Lieky
Pokiaľ si kupujte vitamíny, či beriete antibiotiká, netreba zabudnúť pozrieť zloženie. Kto má totiž alergiu na mlieko, môže mať problém aj s laktózou. Ale nemusí. Často-krát môžete vidieť v antibiotikách laktózu.Výhodou laktózovej intolerancie je, že ju môžete zablokovať vďaka tabletkám. Okrem toho ale treba dávať pozor aj na vitamínové doplnky, ktoré môžu mať v zložení aj sójový lecitín. Sója je tiež alergén a veľmi častá je krížená alergia mlieka a sóje.
Chlieb
Bežne predávaný chlieb vzniká z niekoľkých zložiek ako je voda, droždie, múka a soľ. No niektoré chleby, ktoré môžete nájsť v supermarketoch môžu byť obohatené o dve aromatické prídavné látky, získané z mlieka a mliečnych výrobkov, z laktózy a kazeínu. Treba tak byť na pozore a kupovať si iba chlieb s etiketami. Aby ste si mohli všimnúť prísady, ako sú maslo, tuk, srvátka a mliečne bielkoviny.
Nezabudnite teda čítať zloženie aj pri týchto výrobkoch. Taktiež môžete využiť našu sekciu produkty bez mlieka. V tejto sekcii viete vyhľadať produkty bez rôznych alergénov.