Aký je rozdiel medzi intoleranciou laktózy, intoleranciou mliečnej bielkoviny a alergiou na mliečnu bielkovinu?

Existuje vôbec intolerancia na mliečnu bielkovinu? Ako sa tieto diagnózy liečia? Vysvetlil Vám Váš lekár Vašu diagnózu? Intolerancia laktózy, intolerancia mliečnej bielkoviny a alergia na mliečnu bielkovinu sú tri odlišné stavy spojené s konzumáciou mliečnych výrobkov, ktoré môžu mať rôzne príznaky.

Problémy po konzumácii mliečnych výrobkov

Intolerancia laktózy

Intolerancia laktózy je stav, pri ktorom telo nemôže tráviť laktózu, cukor prítomný v mliečnych výrobkoch, pre nedostatok laktázy, enzýmu produkovaného v tenkom čreve. Najčastejšie sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami, ako sú nadúvanie, hnačka a bolesti brucha.


Intolerancia mliečnej bielkoviny

Intolerancia mliečnej bielkoviny sa vyskytuje, keď telo nie je schopné správne tráviť proteíny prítomné v mliečnych výrobkoch. Symptómy sa môžu líšiť, ale zvyčajne sa prejavujú tráviacimi problémami, ako sú hnačka, nadúvanie a bolesti brucha, a tiež kožné problémy, ako je ekzém.

Alergia na mliečnu bielkovinu

Alergia na mliečnu bielkovinu je imunitná reakcia na proteíny prítomné v mliečnych výrobkoch. To znamená, že imunitný systém tela vníma tieto proteíny ako nebezpečné a produkuje protilátky, ktoré spôsobujú alergické reakcie. Medzi príznaky alergie patrí kožná vyrážka, opuch tváre, kŕče v žalúdku a dýchavičnosť. Alergia na mliečnu bielkovinu môže byť vážnym stavom a vyžadovať si lekársku starostlivosť.

Rozlíšenie je dôležite

Je dôležité rozlíšiť medzi týmito stavmi, aby sa mohli podniknúť vhodné kroky na ich liečbu a predchádzanie vzniku príznakov. Ak máte akékoľvek symptómy po konzumácii mliečnych výrobkov, je najlepšie vyhľadať radu od lekára alebo kvalifikovaného odborníka na výživu. Ten môže vykonať testy na zistenie o aký druh intolerancie, prípadne alergie sa jedná. Vzhľadom na výsledky sa následne stanoví liečba.

Liečba

Liečba laktózovej intolerancie závisí od závažnosti symptómov a individuálnych potrieb každého človeka. Nie je možné úplne vyliečiť laktózovú intoleranciu, ale môže sa liečiť tak, aby sa symptómy minimalizovali a zlepšila kvalita života. Jednou z možností liečby je obmedzenie príjmu laktózy v strave. To znamená, že by sa malo minimalizovať alebo úplne vylúčiť mlieko a mliečne výrobky z jedálnička alebo konzumovať mliečne výrobky s nízkym obsahom laktózy. V súčasnosti je k dispozícii množstvo bezlaktózových potravín a doplnkov stravy, ktoré obsahujú enzýmy laktázy. Tie pomáhajú tráviť laktózu v potrave. Tieto doplnky sa užívajú pred konzumáciou potravín obsahujúcich laktózu. Dôležité je aj sledovanie reakcií organizmu na určité potraviny a prípadné zmeniť stravovacie návyky. Ak máte ťažké príznaky laktózovej intolerancie, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu, ktorý vám môže pomôcť pri tvorbe optimálneho stravovacieho plánu a navrhnúť prípadné ďalšie liečebné postupy.

Intolerancia a aj alergia na bielkovinu kravského mlieka sa liečia obmedzením, ideálne úplným vylúčením príjmu bielkovín kravského mlieka a mliečnych výrobkov v strave. To znamená, že by sa mali minimalizovať alebo úplne vylúčiť všetky potraviny obsahujúce bielkoviny kravského mlieka z jedálnička.

Liečba intolerancie a alergie na bielkovinu kravského mlieka sa zvyčajne líši v závislosti od závažnosti príznakov. V niektorých prípadoch môže byť potrebná okamžitá lekárska starostlivosť. V miernych prípadoch alergie sa môže odporučiť jednoduché obmedzenie množstva bielkovín kravského mlieka v strave. To znamená, že je potrebné minimalizovať, ideálne úplne vylúčiť všetky potraviny obsahujúce bielkoviny kravského mlieka z jedálnička. Ak je alergia závažnejšia, môže byť potrebné užívanie antihistaminík, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky, ako sú svrbenie, opuchy alebo vyrážky na koži. V prípade závažnej alergickej reakcie môže byť potrebná adrenalinová injekcia, ktorá sa podáva intramuskulárne na miesto svalového tkaniva.

Rastlinné mlieko náhrada alergii a intolerancii

V dnešnej dobe už existuje množstvo náhrad klasického mlieka a výrobkov z neho. Rastlinné mlieka sú dostupné v rôznych zloženiach či príchutiach ako napr. sójové, ovsené, mandľové, kokosové), ktoré sa dajú používať ako náhrada za kravské mlieko. Pri výbere rastlinných náhrad by ste mali venovať pozornosť ich obsahu. Mlieka dostupné na Slovensku ako aj produkty, ktoré sú bez obsahu mlieka, nájdete aj na našej stránke. Novinky nájdete na našom Instagram učte, tak nás nezabudnite sledovať.

Opat nieco nove v @lidlsk .. aspon teda pre nas 😊 vegan 🌱 salatova omacka. Vyskusal ju uz niekto? 🤔 Chutila? #veganlidl #vegansk #veganomacka #vemondo #bezmlieka🐄 #bezmliekask

Opat nieco nove v @lidlsk .. aspon teda pre nas 😊 vegan 🌱 salatova omacka. Vyskusal ju uz niekto? 🤔 Chutila?

#veganlidl #vegansk #veganomacka #vemondo #bezmlieka🐄 #bezmliekask

Dalsi bezmliecny ulovok 😁 Hellmann's Tzatziki studena omacka od @hellmanns_czsk Objavene vo @fresh_zdravsie_potraviny - bez mlieka 🚫🥛🚫 - vegan 🌱 -bez lepku 🚫🌾🚫 (ano je to tam napisane ) - bez alergenov ☝️ Skoro som zabudla... Zlozenie ako vzdy najdete na bezmlieka.sk 😁 #veganpotraviny #veganomacka #tzatziki #bezmlieka🐄 #bezmliekask #vegandressing #hellmanns

Dalsi bezmliecny ulovok 😁 Hellmann`s Tzatziki studena omacka od @hellmanns_czsk Objavene vo @fresh_zdravsie_potraviny

– bez mlieka 🚫🥛🚫
– vegan 🌱
-bez lepku 🚫🌾🚫 (ano je to tam napisane )
– bez alergenov ☝️

Skoro som zabudla… Zlozenie ako vzdy najdete na bezmlieka.sk 😁

#veganpotraviny #veganomacka #tzatziki #bezmlieka🐄 #bezmliekask #vegandressing #hellmanns

Pre mna Takeitveggie novinka v @kauflandslovensko ... A predtym nez ho kupim, musim si vymysliet co s pol litrovym sojovym jogurtom s 22% cucoriedkovym pripravkom (nech uz to je cokolvek) spravim. Nejake tipy? 😁 Pripadne ho uz niekto chutnal?🤔 Tedaaa ti z Vas co nemate skrizenu alergiu na soju 🙈 #kauflandslovensko #takeitveggiekaufland #sojovyjogurt

Pre mna Takeitveggie novinka v @kauflandslovensko … A predtym nez ho kupim, musim si vymysliet co s pol litrovym sojovym jogurtom s 22% cucoriedkovym pripravkom (nech uz to je cokolvek) spravim. Nejake tipy? 😁 Pripadne ho uz niekto chutnal?🤔 Tedaaa ti z Vas co nemate skrizenu alergiu na soju 🙈

#kauflandslovensko #takeitveggiekaufland #sojovyjogurt

Poznate Mrkvanky? 😁 Vyborna chut... Ako domace ☝️ - So slivkovou naplnou,☝️ - S hruskovou naplnou,🍐 - Bezlepkove,🚫 🌾🚫 - A dokonca aj bez palmoveho a repkoveho cukru vhodne pre diabetikov 🚫🌴🚫 Vsetky su bez mlieka, dokonca aj bez stop mlieka! ☝️ A dokonca aj bez vajicka 🚫🥚🚫 #bezmlieka🐄 #bezmliecnejbielkoviny #vegan #mrkvanky #mnam #bezlepku #diabetici

Poznate Mrkvanky? 😁 Vyborna chut… Ako domace ☝️

– So slivkovou naplnou,☝️
– S hruskovou naplnou,🍐
– Bezlepkove,🚫 🌾🚫
– A dokonca aj bez palmoveho a repkoveho cukru vhodne pre diabetikov 🚫🌴🚫

Vsetky su bez mlieka, dokonca aj bez stop mlieka! ☝️ A dokonca aj bez vajicka 🚫🥚🚫

#bezmlieka🐄 #bezmliecnejbielkoviny #vegan #mrkvanky #mnam #bezlepku #diabetici

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

📧 Každý mesiac nové produkty v emaily 📧

Chcete vedieť o nových produktoch bez mlieka pridaných na stránke?

Zadajte svoj email a získajte pravidelne informácie do schránky o nových produktoch.

E-book Ako žiť bez mlieka zadarmo